Karavancentrum Beroun – naše vozy pomohly hlavně Policii ČR

„Mým snem bylo zapůjčit karavany dvěma potřebným, a to Policii ČR na hranice, kde je větrno snad celý rok a do uzavřené oblasti Litovel – Uničov, kde jsem každý večer ve zprávách viděl policisty venku bez jakékoliv ochrany. To se mi splnilo, takže jsem spokojen,“ řekl David Štafl majitel a jednatel Karavancentrum Beroun.

Co Vás první napadlo, když jste se dozvěděli o akci Karavany v první linii? 

Na Facebooku jsme si všimli, že pražská půjčovna obytných aut spolu s AKK ČR zapůjčila zdarma obytné auto Nemocnici na Bulovce s tím, že mají k dispozici i další vozy k bezplatnému zapůjčení. Přišlo mi to jako dobrý nápad, a tak jsem jim hned nabídnul své služby. Nějak jsme pocítili naší křesťanskou povinnost udělat stejnou nabídku. Měli jsme přes 100 karavanů na prodej a říkali jsme si, že bychom mohli vybrat vhodné na půjčení a někomu tím pomoci. 

Máme starší levné karavany vhodné převážně na pevná stání a bohužel ne všechny jsou vhodné k okamžitému zapůjčení. Proto jsme 13. března vyvěsili nabídku na našich FB stránkách nabídli karavany k bezplatnému zapůjčení zdravotnickému personálu nebo ozbrojeným složkám ČR. 

Překvapil nás obrovský zájem veřejnosti. Lidé začali naši nabídku lavinově sdílet. Běžnou sledovanost máme kolem tisícovky, najednou si náš příspěvek během pár dní přečetly desítky tisíc lidí. 

Kde vaše auta konkrétně pomáhají? 

Máme karavan v domově seniorů Květinka v Ostrově u Karlových varů. Čtyři naše karavany užívali policejní hlídky v uzavřené oblasti na Uničovsko – Litovelsku. Dále můžete naše karavany potkat na hranicích s Německem – od Železné Rudy až po Aš. Tam máme momentálně asi 10 karavanů, ale tento počet se ještě mění, protože jsme ještě dva kousky dodávali a jsem připravení jich ještě pár poskytnout.

Karavany půjčujete opravdu bezplatně? Není v tom nějaký háček? 

Naše karavany půjčujeme úplně bezplatně. Museli jsme je narychlo ještě dovybavit. Dokupovali jsme třeba elektrické přechodky, do některých i plynové lahve kvůli topení. V prvních týdnech byla vetší zima. Jejich předání jsme řešili v řádu hodin, aby policisté na hranicích dál nemrzli. 

Na Uničovské jsme karavany vezli naší odtahovkou. Dohromady jsme tam a zpět najeli celkem asi 700 km. Policisté nám tam i natočili pěkné profesionální video o dovozu těch karavanu. Všude na nás čekali velmi milí policisté. Musím pochválit jejich jednání a parádní připravenost. 

Pomáháte ostatním, kteří jsou v nouzi. Jak jste na tom vy?

My jsme relativně v pohodě. Jsme silná firma. Teď karavany čistíme a připravujeme na sezónu. Museli jsme zakoupit silnější ozonovač, abychom všechny vrácené karavany mohli vydezinfikovat od virů (především koronaviru SARS-CoV-2) a nedošlo k eventuálnímu šíření nákazy KOVID-19. Navíc jsme začali i všechny další karavany preventivně tímto ozonovačem čistit. 

Zrovna dneska nám volali z policejního ředitelství Karlovarského kraje, jestli bychom jim nemohli karavany zapůjčit až do konce roku, takže už se jedná o dlouhodobou zápůjčku. Nám to nevadí, jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit. 

David Štafl majitel a jednatel Karavancenrum Beroun. https://www.facebook.com/karavancentrumberoun/