Karavan centrum Hykro – proč se zapojilo do projektu

„Chtěli jsme pomáhat už dříve,“ říká Vladimír Horký, jednatel karavan centrum HYKRO. Na západě je to obvyklé, že půjčovny a prodejny karavanů a obytných vozů dávají své vozy k dispozici při živelných pohromách nebo ve veřejném zájmu. Proč se zapojili do akce Karavany pomáhají v první linii? 

Co vás první napadlo, když jste byli osloveni, abyste se připojili k akci Karavany v první linii? 

V. H.: Musím říci, že tato myšlenka mě napadla již dříve, ale protože jsem se už několikrát v minulosti nabízel se stejnou pomocí a nedopadlo to, tak jsem se do žádné akce nepustil i s ohledem na spoustu svých osobních i firemních starostí, jenže pak mi zavolal karavanistický kolega Petr Havlíček z firmy Karavany Česko a zeptal se mě, zda se nechci přidat k jeho nápadu pomáhat s karavany, obytnými vozy. Že by šlo především o státní organizace, hlavně nemocnice, mobilní odběrová místa, policii apod.  

Musím ho pochválit, že se nenechal odradit a dál se snažil svůj nápad prosadit i přes zdlouhavá jednání se státním aparátem dokázal naši BEZPLATNOU pomoc pro potřebné instituce a organizace prosadit. Velmi rychle se rozjel kolotoč telefonátů a porad, kde jsme koordinovali počty kusů, termíny odvozů. Bylo to dost ve spěchu, protože alespoň u nás byla většina aut ještě zazimována a neodzkoušena po náročné sezóně. Zvládli jsme to a techniku jsme připravili.

Kde vaše auta konkrétně pomáhají? 

V. H.: My jako Hykro jsme po celé republice doteď rozvezli asi 30 vozidel. Jsou v okr. Havlíčkův Brod, Pelhřimov, stojí i před Alzheimercentrem v Praze či na některých hraničních přechodech v Ústeckém kraji. Po prezentaci v mediích se pak strhla lavina telefonátů. O pomoc projevili zájem další domovy důchodců, sociální zařízení. Vozidla už nám téměř došla a také dochází prostředky, ale snad něco ještě vymyslíme.

Karavany půjčujete opravdu bezplatně? Není v tom nějaký háček? 

V. H.: Ano, nic za to nemáme. Navíc to není jen zdarma nájem, ale i příprava vozu, doprava, zprovoznění na místě, často i plyn, chemie do WC a další služby. Přiznám se, že mám lehké obavy, v jakém stavu a kdy se nám budou auta vracet, neboť je budou využívat osoby, které v karavanech zřejmě nikdy nebydlely. Ceny dílů šly loni výrazně vzhůru, fabriky jsou většinou zavřené a díly nechodí. Paradoxem i je, že zdarma zapůjčená auta nemůžeme ani nabízet a prodat, protože jsou mimo naše firmy. 

Pomáháte ostatním, kteří jsou v nouzi. Jak jste na tom vy? 

V. H.: Bohužel i my musíme propouštět. Provoz, údržbu a realizaci akce Karavany v první linii často řešíme sami jako šéfové a majitelé firem a často do toho vrážíme i naše soukromé peníze – třeba za naftu. Paradoxem také trochu je, že v některých případech pomáháme udržet fungování sociálních nebo podobných zařízení, která fungují za úplatu, ale na nás se opět, jako vždy, v záchranných balíčcích nedostalo. Zatím nespadáme do žádné využitelné škatulky a peníze velmi rychle dochází. V současné době již nemáme uhrazené některé závazky a situace se v brzké době zřejmě zlepšovat (ohledně tržeb) nebude. Odhaduji, že vydržíme asi tak ještě měsíc… Snad ale bude brzy lépe a karavany v první linii budou pomáhat, abychom to všechno společně ustáli.

Vladimír Horký , karavan centrum HYKRO, www.hykro.cz